FX18-60S-0.8SV20
DigiKey Part Number
H12011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60S-0.8SV20
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-60S-0.8SV20 Models
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.648" (16.46mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)