FX11B-80S-SV(21) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11B-80S-SV(21) is not available
FX11B-80S-SV(21)
DigiKey Part Number
FX11B-80S-SV(21)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-80S-SV(21)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11B-80S-SV(21) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)