FX10B-96P-SV1(71)
DigiKey Part Number
FX10B-96P-SV1(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-96P-SV1(71)
Description
CONN HDR 96POS SMD GOLD
Detailed Description
96 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-96P-SV1(71) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
96
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)