FX10A-168P-SV2(83) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-168P-SV2(83)
DigiKey Part Number
FX10A-168P-SV2(83)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-168P-SV2(83)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Detailed Description
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10A-168P-SV2(83) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
6mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.207" (5.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)