FH52K-50S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
26-FH52K-50S-0.5SH(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH52K-50S-0.5SH(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH52K-50S-0.5SH(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-50S-0.5SH(99)
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 30.1MM
Detailed Description
50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52K-50S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Copper Alloy
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
50
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)