FH35C-41S-0.3SHW(50)
DigiKey Part Number
26-FH35C-41S-0.3SHW(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH35C-41S-0.3SHW(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH35C-41S-0.3SHW(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH35C-41S-0.3SHW(50)
Description
CONN FPC 41POS 0.3MM R/A
Detailed Description
41 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH35C-41S-0.3SHW(50) Models
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
41
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)