FH33-6S-0.5SH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 13,230
Datasheet
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH33-6S-0.5SH
DigiKey Part Number
FH33-6S-0.5SH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33-6S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Locking Feature
Flip Lock
Part Status
Last Time Buy
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
6
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Contact Finish Thickness
Flash
Height Above Board
0.047" (1.20mm)