FH29DJ-100S-0.2SHW(05)
DigiKey Part Number
26-FH29DJ-100S-0.2SHW(05)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH29DJ-100S-0.2SHW(05)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH29DJ-100S-0.2SHW(05)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH29DJ-100S-0.2SHW(05)
Description
CONN FPC BOTTOM 100POS 0.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH29DJ-100S-0.2SHW(05) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
40V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
100
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.047" (1.20mm)