FH26W-71S-0.3SHW(60)
FH26W-71S-0.3SHW(60)
FH26W-71S-0.3SHW(60)
DigiKey Part Number
H125809TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125809CT-ND - Cut Tape (CT)
H125809DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26W-71S-0.3SHW(60)
Description
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH26W-71S-0.3SHW(60) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
71
Material Flammability Rating
UL94 HB
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)