FH12-40S-0.5SVA(55) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4,237
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
FH12-Series_40-Pos_Top
FH12-40S-0.5SVA(55)
DigiKey Part Number
FH12-40S-0.5SVA(55)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-40S-0.5SVA(55)
Description
CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FH12-40S-0.5SVA(55) Models
Category
Cable End Type
Straight
Manufacturer
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.142" (3.60mm)