FH12-20S-0.5SVA(54)
DigiKey Part Number
H125141TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125141CT-ND - Cut Tape (CT)
H125141DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-20S-0.5SVA(54)
Description
CONN FFC VERT 20POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH12-20S-0.5SVA(54) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Surface Mount
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Voltage Rating
50V
Number of Positions
20
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.142" (3.60mm)