EF2-D400-1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
1 Position Terminal Block Black Busbar 55.0mm
EF2-D400-1
DigiKey Part Number
H126331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF2-D400-1
Description
TERM BLK 1POS BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EF2-D400-1 Models
Category
Current - UL
400 A
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Voltage - UL
1000 V
Series
Wire Gauge or Range - mm²
200mm²
Packaging
Bulk
Housing Color
Black
Part Status
Obsolete
Length
4.370" (111.00mm)
Type
Busbar
Height (Max)
3.663" (93.05mm)
Mounting Type
DIN Rail
Material - Insulation
Modified Polyphenylene Ether (M-PPE)
Number of Positions
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Terminal - Width
55.0mm