DF62-7S-2.2C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 157
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 200
In Stock: 13
7 Rectangular Connectors - Housings Socket White 0.087" (2.20mm)
DF62-7S-2.2C
DigiKey Part Number
H12128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62-7S-2.2C
Description
CONN SOCKET HSG 7POS 2.20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Obsolete
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)