DF60FSR-2S-10.16C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Red 0.400" (10.16mm)
DF Series Right-Angle Crimp Socket Connector
DF60FSR-2S-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60FSR-2S-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60FSR-2S-10.16C
Description
SOCKET, 2POS., LATCH-LOCK, 45A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Red
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C