DF60-1P-10.16DS(27)
DigiKey Part Number
26-DF60-1P-10.16DS(27)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-1P-10.16DS(27)
Description
CONN HDR 1POS 10.16MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60-1P-10.16DS(27) Models
Category
Insulation Height
0.683" (17.35mm)
Mfr
Contact Shape
Rectangular
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Mounting Type
Voltage Rating
1000VAC/DC
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
8.00µin (0.203µm)
Fastening Type
Latch Holder
Base Product Number
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)