DF40C-24DP-0.4V(58) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 27,422
Datasheet
24 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF40C-24DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
DF40C-24DP-0.4V(58)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-24DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40C-24DP-0.4V(58) Models
Series
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
24
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)