DF37B-40DP-0.4V(75) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,768
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 820
Datasheet
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF37B-40DP-0.4V(75)
DigiKey Part Number
DF37B-40DP-0.4V(75)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-40DP-0.4V(75)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37B-40DP-0.4V(75) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)