DF1E-2P-2.5DS(35)
DigiKey Part Number
H125156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1E-2P-2.5DS(35)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1E-2P-2.5DS(35) Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Insulation Height
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A