DF13E-30DP-1.25V(22)
DigiKey Part Number
26-DF13E-30DP-1.25V(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13E-30DP-1.25V(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF13E-30DP-1.25V(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13E-30DP-1.25V(22)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Beige
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Style
Voltage Rating
29.9VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
5.8mm