DF13-8P-1.25H(21)
DigiKey Part Number
H125983TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125983CT-ND - Cut Tape (CT)
H125983DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-8P-1.25H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.049" (1.25mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V