A3B-12PA-2DSA(51)
DigiKey Part Number
H125671-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3B-12PA-2DSA(51)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3B-12PA-2DSA(51) Models
Category
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.311" (7.90mm)
Series
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200VAC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
6mm, 8.8mm
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)