M80-5000000M3-12-331-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M3-12-331-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M3-12-331-00-000
Description
12 POS. MALE SIL VERTICAL THROUG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.157" (4.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5000000M3-12-331-00-000 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin, Power
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
20A
Mounting Type
Voltage Rating
800VAC/DC
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
7.3mm