1584C6S20
DigiKey Part Number
HM1530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1584C6S20
Description
CORD 12AWG NEMA5-20P - CBL 6.50'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.50' (1.98m) Power Cord Black NEMA 5-20P To Cable SJT
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1584C6S20 Models
Category
Number of Conductors
3
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Cord Type
SJT
Series
Wire Gauge
12 AWG
Packaging
Bag
Length
6.50' (1.98m)
Part Status
Active
Color
Black
Style
Male Pins (Blades) to Leads
Voltage Rating
125VAC
1st Connector
NEMA 5-20P
Current Rating (Amps)
20A