77SPT36-01-1-10N-F
77SPT36-01-1-10N-F
77SPT36-01-1-10N-F
DigiKey Part Number
GH7571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77SPT36-01-1-10N-F
Description
SWITCH ROTARY 10POS 50MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 50mA (AC), 200mA (DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77SPT36-01-1-10N-F Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Series
Actuator Length
7.98mm
Packaging
Bulk
Angle of Throw
36°
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Number of Poles per Deck
1
Features
Shaft and Panel Sealed
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
4.57mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.53mm Dia
Current Rating (Amps)
50mA (AC), 200mA (DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
115 V