GTM962252P22512-F
DigiKey Part Number
1939-GTM962252P22512-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTM962252P22512-F
Description
AC/DC CONVERTER 12V 225W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GTM962252P22512-F Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.07" L x 2.45" W x 1.57" H (103.5mm x 62.3mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CCC, CE, EAC, ETL, UKCA, VCCI
Current - Output 1
18.75 A