BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LB
DigiKey Part Number
2073-BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LBTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LBCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LB
Description
14POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BF030-14A-B0-0600-0277-0600-LB Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2A per Contact