BD120-10-A-0305-0229-L-B
DigiKey Part Number
2073-BD120-10-A-0305-0229-L-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BD120-10-A-0305-0229-L-BCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD120-10-A-0305-0229-L-B
Description
HEADER DUAL 1.27MM VERT T-H 10PO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 2 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A per Contact