BC050-14A-K0-0200-0160-0480-LD
DigiKey Part Number
2073-BC050-14A-K0-0200-0160-0480-LD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC050-14A-K0-0200-0160-0480-LD
Description
14W,1.0MM PITCH ELEV PIN HDR,DIL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC050-14A-K0-0200-0160-0480-LD Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact