DGST-25-20-E1A
DigiKey Part Number
2171-DGST-25-20-E1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGST-25-20-E1A
Description
MINI SLIDE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Guided Cylinder Double Acting 0.787" (20.00mm)
Category
Construction
Guided Cylinder
Manufacturer
Festo Corporation
Stroke Length
0.787" (20.00mm)
Series
Operation
Double Acting
Packaging
Bulk
Operating Pressure
14.5 ~ 116 PSI (1 ~ 8 bar)
Part Status
Active
Connection Method
G1/8
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C