MH22B-10-10K
DigiKey Part Number
5256-MH22B-10-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH22B-10-10K
Description
POT 10K 10-TURN 2W HYBRID LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Hybrid 2W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
ETI Systems
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Hybrid
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.820" (20.83mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.880" Dia (22.35mm)