MBRP1-030-01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Essentra Components
In Stock: 0
Datasheet
0.118" (3.00mm) Barbed Fastener 0.030" (0.76mm) Grip Range Nylon
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
MBRP1-030-01
DigiKey Part Number
RPC1103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRP1-030-01
Description
BARBED FASTENER 0.118" NYLO NRTL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MBRP1-030-01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Head Diameter
0.400" (10.16mm)
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.090" (2.29mm)
Series
Hole Diameter
0.125" (3.18mm) 1/8"
Packaging
Bulk
Grip Range
0.030" (0.76mm)
Part Status
Obsolete
Features
Requires Mini-Cap
Type
Barbed Fastener
Color
Natural
Rivet Diameter
0.118" (3.00mm)
Material
Nylon
Rivet Length
0.133" (3.38mm)