PSB50W-1200-42
DigiKey Part Number
1800-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSB50W-1200-42
Description
LED DRIVER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2A 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
50 W
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
90%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.93" L x 1.02" W x 0.93" H (99.8mm x 26.00mm x 23.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
28 ~ 42V