TG2016SMN 52.0000M-ECGNNM3
DigiKey Part Number
114-TG2016SMN52.0000M-ECGNNM3TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-TG2016SMN52.0000M-ECGNNM3CT-ND - Cut Tape (CT)
114-TG2016SMN52.0000M-ECGNNM3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG2016SMN 52.0000M-ECGNNM3
Description
XTAL OSC TCXO 52.0000MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TG2016SMN 52.0000M-ECGNNM3 Models
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.1mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)