SG-51P 20.0000MC:ROHS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
20 MHz XO (Standard) CMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 14-DIP, 4 Leads (Full Size)
SG-51P 20.0000MC:ROHS
DigiKey Part Number
SER1712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-51P 20.0000MC:ROHS
Description
XTAL OSC XO 20.0000MHZ CMOS TTL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
23mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Type
Supplier Device Package
14-DIP
Frequency
Size / Dimension
0.780" L x 0.250" W (19.81mm x 6.36mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Output
CMOS, TTL
Current - Supply (Disable) (Max)
12mA