MA-306 28.0000M-C0:ROHS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
28 MHz ±50ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SOJ, 5.50mm pitch
MA-306 28.0000M-C0:ROHS
DigiKey Part Number
SER2713TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA-306 28.0000M-C0:ROHS
Description
CRYSTAL 28.0000MHZ 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
28 MHz
Supplier Device Package
4-SOJ
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)