FA-238 16.0000MB-AG0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz ±50ppm Crystal 7pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 16.0000MB-AG0
DigiKey Part Number
FA-23816.0000MB-AG0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 16.0000MB-AG0
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 7PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238 16.0000MB-AG0 Models
Category
Load Capacitance
7pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)