B88269X7500C011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 25
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 76
In Stock: 16
In Stock: 8
In Stock: 9
In Stock: 10
In Stock: 10
Contactor SPST-NO (1 Form A) 500 A 24VDC Coil Chassis Mount
B88269X7500C011
DigiKey Part Number
495-B88269X7500C011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B88269X7500C011
Description
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B88269X7500C011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2 VDC
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
35 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
20 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current
166.7 mA
Contact Rating (Current)
500 A
Coil Power
4W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
144Ohms