B82559B6682A019
DigiKey Part Number
495-B82559B6682A019TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82559B6682A019CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82559B6682A019DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559B6682A019
Description
FIXED IND 6.8UH 12.7A 7.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12.7 A 7.6mOhm Nonstandard, 3 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82559B6682A019 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
21.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.6mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 3 Lead
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.783" L x 0.728" W (19.90mm x 18.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)