B78108E1683J000
DigiKey Part Number
495-6948-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6948-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B78108E1683J000
Description
FIXED IND 68UH 780MA 900 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 780 mA 900mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B78108E1683J000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
720mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Q @ Freq
45 @ 796kHz
Part Status
Last Time Buy
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)