B72510E1140S262
DigiKey Part Number
495-2600-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2600-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2600-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510E1140S262
Description
VARISTOR 24.5V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.5 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
B72510E1140S262 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
120 A
Energy
0.3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20.83 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
24.5 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
28.18 V