B43642A9337M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 200
Datasheet
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A9337M000
DigiKey Part Number
B43642A9337M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C