B41888D5278M000
DigiKey Part Number
B41888D5278M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888D5278M000
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 24mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888D5278M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C