B32924U4225M000
DigiKey Part Number
495-B32924U4225M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924U4225M000
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 350VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
650V