B32776G1805J000
DigiKey Part Number
495-4478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776G1805J000
Description
CAP FILM 8UF 1.3KVDC RAD 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32776G1805J000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.1 mOhms