B32758G7556K000
DigiKey Part Number
495-76094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32758G7556K000
Description
CAP FILM 55UF 10% 560VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
B32758G7556K000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
275V
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
560V