B32672L0104K000
DigiKey Part Number
495-B32672L0104K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L0104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32672L0104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)