B32653A0224K000
DigiKey Part Number
495-7060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32653A0224K000
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32653A0224K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)