FTE20-BI13AA12
DigiKey Part Number
4614-FTE20-BI13AA12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTE20-BI13AA12
Description
SEN LVL GRAN SLD SWITCH NO/NC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Granular Solids Level Sensor Switch NO/NC Output Threaded
Category
Output Configuration
NO/NC
Manufacturer
Endress+Hauser
Current
100 mA
Series
Mounting Type
Threaded
Packaging
Box
Material - Housing & Prism
Polycarbonate
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Type
Granular Solids
Voltage Rating
20V ~ 28V