637-M62-332-BT2
DigiKey Part Number
151-637-M62-332-BT2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
637-M62-332-BT2
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS SLDR CUP
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
637-M62-332-BT2 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C