630-M50-340-GN4
DigiKey Part Number
151-630-M50-340-GN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-M50-340-GN4
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-M50-340-GN4 Models
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
Green
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C